Egyéb tájékoztatók
A szakképző intézmény (technikum, szakképző iskola) 9. évfolyamára jelentkező tanulók jelentkezésére és felvételi eljárására a már eddig is megszokott keretek között, a köznevelési intézményekre (gimnázium, szakgimnázium) is vonatkozó eljárás keretében kerül sor (20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet 26-44§).
Az általános középfokú felvételi eljárásra vonatkozó információk, tájékoztatók az Oktatási Hivatal honlapján érhetők el.
A tanulói jogviszony a beíratás napján jön létre. A szakképző intézmény a jogviszony létesítéséhez további feltételeket is meghatározhat, amelyeket a felvételi tájékoztatóban nyilvánosságra kell hozni. (A szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 148. § (1)-(2) bekezdés).
Minden iskolában más a felvételi?
A felvételi eljárás minden iskolában jogszabályban rögzítetten (A nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 26–44. §) azonos elvek alapján történik, de bizonyos esetekben megjelenhetnek az intézményekre jellemző sajátosságok, amelyekről az adott iskola saját felvételi tájékoztatójában részletes információt nyújt a jelentkezők számára. Ilyen sajátosság lehet például a jelentkező által választott szakmára vonatkozó Képzési és Kimeneti Követelményekben előírt egészségügyi alkalmassági, továbbá Pályaalkalmassági Követelmény(ek) megjelenése. Jogszabályban rögzített feltételekkel szervezhető felvételi vizsga, rendvédelmi, honvédelmi szakmai oktatás. Egyéb, jogszabályban, vagy az intézmény házirendjében szabályozottan megjeleníthető speciális eltérés.
Ha szeretnék jelentkezni, hogy tehetem meg?
A középfokú felvételi eljárásban a felvételi lapok (tanulói adatlap és jelentkezési lapok) kitöltését a jelentkező általános iskolája végzi. A felvételi lapok kitöltését a jelentkezőnek, illetve a szülőnek önállóan kell kezdeményeznie, ha a jelentkezőnek jelenleg magyarországi általános iskolával nincs tanulói jogviszonya, azaz: o a jelentkező külföldi intézménnyel áll tanulói jogviszonyban, vagy o a jelentkező egy magyarországi középfokú iskolával áll tanulói jogviszonyban. A leírtak esetében az Oktatási Hivatal honlapján, vagy az alábbi elérhetőségek egyikén tud bővebben tájékozódni. KIR ügyfélszolgálat Telefon: +36 96 510 000 Általános információk: info@kir.hu KIFIR (Középfokú Felvételi Információs Rendszer): kifir@kir.hu
június
26
június
28
június
26
június
28
A szakképző intézményben a tanulói jogviszony a beiratkozás napján jön létre. Ettől az időponttól kezdve a tanulót a jogviszonyon alapuló jogok illetik meg és kötelességek terhelik. A jogszabály (A szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet) és a házirend egyes jogok gyakorlását az első tanév megkezdéséhez kötheti.
A középfokú iskolába történő beiratkozás időpontját az adott tanév rendjéről szóló EMMI rendelet határozza meg, mely időpont a szakképző iskolákra nézve is kötelező jellegű.
Beiratkozást követően mi a teendőm?
A beiratkozás napjától kezdődően a tanuló az intézménnyel tanulói jogviszonyban áll, innentől kezdve a további teendőiről az új iskolájától fog tájékoztatást kapni. A tanulók az intézmények honlapján keresztül is tájékozódhatnak. Felmerülő kérdéseikkel közvetlenül is fordulhatnak az iskolához a felületen megjelölt elérhetőségek egyikén.
Ha lemaradtam a beiratkozásról?
Abban az esetben, ha valamilyen okból kifolyólag nem sikerült beiratkozni a kijelölt időszakon belül, arra a tanév kezdetéig a későbbiek során is van lehetőség. Annak érdekében, hogy egyedi beiratkozása rendben megtörténhessen, javasoljuk az előzetes telefonos időpont egyeztetést. Felhívjuk azonban a figyelmét, hogy tanulói jogviszonya nem a felvétel által, hanem a beiratkozás napjával jön létre, jogait és kötelezettségeit is attól kezdődően gyakorolhatja!